petak, 27. travnja 2018.

Divovski kineski komar


U kineskoj provinciji Sečuan prošle je jeseni kineski entomolog Zhao Li otkrio do sada najveći zabilježeni primjerak komara vrste Holorusia mikado. Raspon krila pronađenog komara iznosi vrtoglavih 11,15 centimetara! Brojni portali nekritično su prenijeli senzacionalnu vijest o najvećem komarcu na svijetu.

 Slika 1. Holorusia mikado

Komarci su mali dvokrilci koji pripadaju porodici Culicidae. Ženke većine vrsta svojim usnim organima buše kožu domaćina i piju krv. Postoji tisuće vrsta komaraca koje se hrane krvlju različitih životinja, sisavaca, ptica, gmazova, vodozemaca pa čak i riba. Postoje čak komarci koji napadaju druge člankonošce!

 Slika 2. Komarci pijući krv mogu domaćina zaraziti različitim uzročnicima bolesti

Količina krvi koju komarac usiše je uglavnom zanemariva, no ubod komarca zna izazvati nesnosan svrbež. Komarčeva slina može prenositi i različite uzročnike bolesti poput uzročnika malarije, zika virusa i nekih virusa koji uzrokuju hemoragične groznice. Zbog toga se komarac uz čovjeka smatra najopasnijom životinjom.

 Slika 3. Komarci piju zmiji krv

Holorusia mikado pripada komarima. Komari su kukci izuzetno dugačkih i tankih nogu te dugih ticala i krila. Poput komaraca, ali i muha i oni pripadaju redu dvokrilaca. Komari nalikuju komarcima, no mnogo su veći. Komari za razliku od komaraca nikada ne sišu krv. Odrasli komari žive toliko kratko da se niti većinom ne hrane. Njihove ličinke žive na zemlji i hrane se korijenjem te se zbog toga smatraju poljoprivrednim štetnicima.

 Slika 4. Ličinke komara hrane se humusom, ali i korijenjem biljaka

utorak, 17. travnja 2018.

Najčešće ptice pjevice Zagreba


Na području Hrvatske zabilježeno je 385 vrsta ptica, od kojih se na području grada Zagreba gnijezdi njih 100. Od 100 ptica gnjezdarica grada Zagreba, njih 57 pripada pticama pjevicama.
Ptice pjevice pripadaju redu Vrapčarki. Na ptice pjevice otpada oko 5000 vrsta od ukupno 10.000 opisanih vrsta ptica u svijetu. Pjevicama pripadaju najmanje europske ptice poput 5 grama „teškog“ kraljića, ali i gavran koji može doseći dužinu od preko 60 centimetara i težiti čak dva kilograma. Možda vam se to ne čini puno, no ptice koje imaju sposobnosti letenja rijetko premaše 15 kilograma.

Slika 1. Unatoč tome što je ljudskom uhu njezino glasanje neprivlačno, vrana pripada pticama pjevicama. (autor fotografije Andreas Trepte)
Odlikuje ih dobro razvijeno pjevalo ili sirinks. Pjevalo je organ specifičan za ptice, koji odgovara našem grkljanu (larinksu). Za razliku od larinksa koji je smješten u gornjem dijelu dišnog puta, između dušnika i korijena jezika, pjevalo je smješteno na mjestu na kojem se dušnik grana u dvije dušnice Zamislite da istovremeno možete razgovarati s dvije osobe ili pjevati i govoriti istovremeno! Pticama smještaj pjevala omogućuje da proizvode istovremeno dva različita zvuka. No nemaju samo ptice pjevice sposobnost glasanja. Papige su poznate po svojim glasovnim sposobnostima, a ne pripadaju pjevicama.

Slika 2. Kos (Turdus merula) jedna je od najčešćih ptica u Zagrebu. (autor fotografije Juan Emilio)
Prema podacima iz Atlasa ptica Zagreba, najrasprostranjenije ptice pjevice, odnosno one koje su zabilježene na najviše lokacija u gradu Zagrebu jesu kos, velika sjenica i siva vrana koje su zabilježene na čak 88 lokaciji. Slijede vrabac, crnokapa grmuša i žutarica koji su zabilježeni na više od 70 lokacija te čvorak, zeba i zelendur, zabilježeni na više od 60 lokacija.

Slika 3. Velika sjenica je jedna od čestih vrsta pjevica u Zagrebu. (autor fotografije Bengt Nyman)

Slika 4. Najrasprostranjenije ptice u Zagrebu

Najbrojnije ptice pjevice koje se gnijezde na području grada Zagreba, odnosno one koje imaju najveći broj pobrojenih ptičjih parova su vrabac, piljak, kos, velika sjenica, gačac, crnokapa grmuša, žutarica, siva vrana, čvorak i zeba. Sve one imaju preko 500 gnjezdećih parova u Zagrebu.


Slika 5. Vrstama najbrojnije pjevice koje se gnijezde u Zagrebu.

Slika 6. Vrapci su najbrojnija populacija ptica u Zagrebu s preko 5000 gnjezdećih parova. (autor fotografije Thorsten Denhard)
U proljeće od rane zore u Zagrebu možete čuti brojne ptice pjevice kako se glasaju. Najčešće čujete vrapce, kosa, veliku sjenicu i vrane. Ne postoji suglasje oko toga koje ptice najljepše pjevaju, no kao kandidati za najbolje pjevače često se navodi drozd, kos, slavuj, čvorak i poljska ševa. Svi se oni gnijezde u gradu Zagrebu i ako se potrudite možete uživati u njihovom pjevu.
Slavuj je zabilježen na 26 lokacija u gradu Zagrebu te broji između 70 i 80 gnjezdećih parova. Najbrojniji je u šikarama uz Savu, na Jarunu i na Savici. Nakon uređenja Bundeka , uništenjem njegovog prirodnog staništa 2006. godine broj jedinki slavuja te crnokapih grmuša smanjio se čak pet puta. Inače, slavuja ćete puno lakše čuti, nego li vidjeti jer je poprilično glasan i uporan pjevač, no sakriva se u šikarama i gustom žbunju pa ga nije lako uočiti.

Slika 7. Drozd cikelj (autor fotografije Taco Meeuwsen)
U Zagrebu se gnijezde dvije vrste drozda. Drozd imelaš rijetka je ptica gnjezdarica u Zagrebu. Jedan ili dva para gnijezdi se u parku Maksimir. Drozd cikelj u Zagrebu ima između 120 i 130 gnjezdećih parova, od kojih se najveći broj, njih 100 gnijezdi u Maksimiru.

Slika 8. Čvorak (autor fotografije Philip Heron)
Čvorak je pravi majstor imitacije. Može oponašati glasanje brojnih drugih vrsta ptica. U Zagrebu gnijezdi oko 500 parova čvoraka. Čvorak se gnijezdi u dupljama stabala i drugim pukotinama. Živi u kolonijama, koje su posebno brojne u Maksimiru. Veličine je kosa, a odraslog mužjaka prepoznat ćete po sjajno metalnim odbljescima na crnom perju koji nalikuju na prolivenu naftu.
Poljska ševa je u Zagrebu uočena jedino u istočnom dijelu Zagreba na livadama uz Trnovčicu gdje se gnijezdi 4 ili 5 parova poljskih ševa. Inače je poljska ševa dobar pjevač. Zabilježena je neprekinuti pjev poljske ševe u trajanju od čak 18 minuta!

Slika 9. Poljska ševa ( autor fotografije Diliff)

Korištena literatura:
1.       Kralj, J., Krnjeta, D. (2015.): Atlas ptica gnjeztdarica Grada Zagreba, HAOP, Zagreb
2.       Wikipedija
3.       www. backyardnature.net
4.       www.bl.uk/the-language-of-birds
5.       www.britanica.com

ponedjeljak, 16. travnja 2018.

Himere među nama

Himera je mitološko čudovište sastavljeno od 3 životinje: lava, zmije i koze.

Venus je trogodišnja mačka koja se proslavila na internetu, a ima i svoju facebook stranicu. Pola joj je lica crno s žuto zelenim okom, a pola narančasto s plavim okom. Postoje dva moguća objašnjenja za izgled ove prekrasne mačke. Jedno je objašnjenje da je Venus HIMERA.



Himera je organizam sastavljen od 2 genetički različite linije stanica, porijeklom od dvije zigote (oplođene jajane stanice). U tom je slučaju rano u embrionalnom razvoju došlo do spajanja dva genetski različita embrija.

Drugo je objašnjenje da se ovdje jednostavno radi o jako lijepo izraženom primjeru MOZAICIZMA. Ženke sisavaca imaju po dva x kromosoma u svojim tjelesnim stanicama, a mužjaci samo jedan x i jedan y kromosom.



Kod ženki sisavaca u embrionalnom razvoju dolazi do inaktivacije po jednog x kromosoma u svakoj stanici tako da na koncu u svim stanicama, kako mužjaka tako i ženki, bude aktivan samo 1 x kromosom. U nekim se stanicama inaktivira x kromosom naslijeđen od majke, a u drugima x kromosom naslijeđen od oca. Gen za riđu boju krzna mačaka nalazi se na x kromosomu. U nekim je dakle stanicama ostao aktivan "riđi gen", dok je u drugima stanicama aktivna crna varijanta gena koji određuje boju krzna mačke.

Postoje li himere i među ljudima?



Pojava himera među ljudima i nije tako rijetka kako biste pomislili. Osobe koje imaju dvije genetički različite loze stanica mogu imati dvije krvne grupe, oči različite boje, različit raspored tjelesne dlakovosti, ali najčešće su razlike u fenotipu zanemarive. Himere predstavljaju problem u DNA testiranju. Najpoznatija himera je Lydia Fairchild, kojoj su nakon DNA testiranja oduzeta djeca i protiv nje je podignuta tužba za prijevaru. DNA analiza je pokazala da njezina djeca zapravo nisu njezina. Naknadno je pronađeno da se DNA iz grlića maternice poklapa s DNA njezine djece te je optužba o prijevari odbačena i djeca su joj vraćena.