Aditivi se nalaze u velikom broju namirnica u ambalaži. Većina hrane koju svakodnevno konzumiramo ne bi nam bila dostupna bez aditiva. Danas mnogi u želji za zdravijim načinom života zaobilaze namirnice na kojima je navedeno da sadrže aditive ili konzervanse i posežu za drugim namirnicama na kojima stoji "bez konzervansa " ili " bez aditiva ".
Da li konzumiranje aditiva šteti zdravlju ili ga štiti ? Što su to uopće aditivi?
Riječ aditiv dolazi od latinske riječi addo, koja znači dodati, pridati. Aditivi su kemijski spojevi koji daju neka dodatna svojstva namirnicama u koje su dodani.
Uloge aditiva mogu se uglavnom sažeti u šest točaka:
· čuvaju svježinu hrane do vremena konzumacije
· daju bolji izgled hrani
· omogućuju veću raznolikost hrane
· olakšavaju kupovinu skladištenje i uporabu namirnica
· snižavaju cijene prehrambenih artikala
· povisuju razinu minerala i vitamina u hrani
Aditive koje najčešće nalazimo u hrani koju jedemo možemo podijeliti u nekoliko skupina prema ulozi koju oni imaju.
PREZERVATIVI
Među aditivima se na prvom mjestu nalaze prezervativi . Njihova uloga je zadržavanje svježine hrane tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Prezervativi štite hranu od razmnožavanja bakterija koje kvare hranu i uzrokuju trovanje hranom. Prezervative nalazimo u gotovo svakoj prerađenoj hrani koja ima dulji rok uporabe.
Umjesto dodavanja prezervativa hrani se može produljiti rok uporabe sušenjem, zamrzavanjem, konzerviranjem, kiseljenjem ili usoljavanjem. Zbog činjenice da hrana može dulji vremenski period stajati na polici u smočnici prezervativi smanjuju broj naših odlazaka u dućan čime nam štede vrijeme i novac za automobilsko gorivo.
ANTIOKSIDANSI
Antioksidansi kao što im i samo ime govori, sprečavaju oksidaciju (spajanje s kisikom) masti ulja i vitamina topivih u mastima. To su vitamini A, D, E i K. Oksidirane masti osim što su lošeg okusa i mirisa loše i djeluju na naše zdravlje. Antioksidansi se dodaju hrani koja sadrži masnoće kao što su na primjer juhe iz vrećice, sirni namazi i kobasice.
BOJE
Boje se dodaju u hranu kako bi se namirnici poboljšao izgled. Boje koje se koriste u te svrhe mogu biti prirodne ili umjetno sintetizirane (artificijelne) kao što je boja tartrazin. Od prirodnih boja koriste se između ostalih i klorofil ( daje zelenu boju lišću), karamel, likopen ( odgovoran za crvenu boju rajčice ) i β- karoten (koji nalazimo u mrkvi). U salamama i šunki ružičasta boja potječe od prezervativa nitrita i nitrata.
OSTALI ADITIVI
Pojačivači okusa se naveliko koriste u slanim namirnicama. Najpoznatiji pojačivač okusa je natrij -glutamat (monosodijum glutamat ) koji se prirodno nalazi u rajčicama. Zaslađivači su tvari koje imaju malo kalorija, a koriste se umjesto šećera. Najčešće se upotrebljavaju saharin, aspartam i ciklamat. Nalaze se u većini namirnica sa smanjenom kalorijskom vrijednošću kao što su neki voćni sokovi, dijetni voćni jogurti, proizvodima namijenjenim oboljelima od šećerne bolesti te u žvakaćim gumama bez šećera.
Emulzifikatori omogućuju miješanje tvari topivih u mastima i vode, a stabilizatori sprečavaju njihovo ponovno odvajanje.
DA LI SU ADITIVI POSVE BEZOPASNI ?
Prije no što se dozvoli upotreba neke tvari kao aditiva ta tvar mora proći strogu kontrolu. Aditivi koji nose uporabnu dozvolu u Europskoj zajednici označeni su brojem i slovom E. Oznaka E175 označava zlato dok E140 stoji iza klorofila. Ljudi često izbjegavaju hranu na kojoj je među sastojcima navedeno i slovo E s nekim brojem. E broj jednostavno označava da je taj aditiv prošao rigoroznu kontrolu EU te da ne predstavlja rizik za zdravlje.
Ipak valja naglasiti da i među aditivima ima onih na zlu glasu. Istraživanja na su pokazala da antioksidansi E320 i E321 u vrlo visokim koncentracijama izazivaju rak u pokusnih životinja. Smatra se da su koncentracije dozvoljene i prisutne u hrani mnogo niže te da i pokvarene masti predstavljaju opasnost za zdravlje.
Sladilo aspartam ( E951 ) može uzrokovati grčeve u trbuhu, glavobolje, vrtoglavicu i zamagljen vid.
Sladilo acesulfam ( E950) također uzrokuje rak u pokusnih životinja, dok saharin (E954) loše utječe na hiperaktivnu djecu. Svi proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama koji sadrže saharin, na sebi obavezno nose upozorenje o kancerogenosti saharina.
JESU LI SU ADITIVI NEOPHODNI?
Bez aditiva ne bi bilo mnoge hrane na koju smo svakodnevno navikli. Ne bismo imali juhe iz vrećice, sirne namaze, kobasice i salame, slatkiše i žvakaće gume.
Ne samo da bi nam se bez aditiva bitno suzio izbor hrane koju možemo konzumirati, nego bi se bez aditiva povećale cijene hrane jer bi porasli troškovi transporta i skladištenja hrane.
A za one koji se unatoč svemu ne žele hraniti namirnicama u kojima ima aditiva ne preostaje drugo, no u kupovinu krenuti s povećalom ili namirnice nabaviti u jednoj od prodavaonica zdrave hrane kojima na sreću Zagreb ne oskudijeva.
Nema komentara:
Objavi komentar